Wednesday, May 6, 2015

Torupilli Juss ja Trio

Juhan Maaker ehk Torupilli-Juss (26. märts 1845 Muda küla21. september1930 Muda küla) oli eesti torupillimängja. Teda peeti omal ajal üheks parimaks pillimeheks ning teda on tunnustavalt kutsutud torupillikuningaks.Ta oli ka enda väikese purjelaeva "Viidemann" kapten.

Jussil oli elu jooksul vähemalt neli enda valmistatud torupilli. Ta oskas mängida 56 pillilugu, millest 36 olid tema enda tehtud. 1921. aastal salvestas ta 38 torupilli lugu.Neist 36 on digisalvestetud.

1922. - 1929 aastal esines ta erinevatel rahvamuusika ringreisidel üle terve Eesti. Torupilli-Juss käis korduvalt Soomes mängimas.

Torupilli-Juss müüs Tallinnas Hiiumaa küttepuid. Selleks, et kaup paremini läheks, lubas ta ostjale mängida torupilli loo.

/Wikipedia/


/Pilt: Rahvusarhiivi filmiarhiiv.EFA 10.3-6270 Grupp rahvapillimängijaid./

Torupilli Jussi Trio

Eeva Talsi – viiul, hiiu kannel, laul
Karoliina Kreintaal – viiul, hiiu kannel, laul
Cätlin Mägi – Eesti torupilll, parmupill, laul, vile

Torupilli Jussi Trio moodustavad viiulid ja möödunud sajanditest tänapäeva toodud torupillikõla.

Selle ansambli esituses kõlavad hoogsad ja omanäolised tantsulood kunagise Hiiumaa torupillikuninga Jussi repertuaarist. Rõhk on autentsusel ja ehk ka sama pöörasel meeleolul, just nagu Jussil kunagi kombeks oli.

Hiiumaalt Emmastest pärit Eesti Torupillikuninga e. Torupilli Jussi e. Juhan Maakeri lugusid järele mängida on suur julgustükk. Vanameister ei ole koonerdanud variatsioonide, kaunistuste ega virtuoossete mänguvõtetega. Torupilli Jussi on kirjeldatud kui äärmiselt kaasahaarava mängustiiliga meest. Oleme riskinud ja väljakutse vastu võtnud: nüüd, peaaegu üheksakümmend aastat hiljem jätkame Torupilli Jussi traditsiooni. Arhiivilindistuste põhjal Jussi muusika „jälitamine” on tähendanud meile harjumatuid kõrgusi ja sügavusi, peadpööritavaid kurve, kannapöördeid ning üliväledaid näpuharjutusi, kuid eelkõige on see pakkunud meile meeliülendavat pidu ja pillerkaari ning äratundmist, kuhu ulatub ühe ebatavaliselt andeka ja karismaatilise külapillimehe tähelend./Tekst pärineb: http://catlin.ee/torupilli-jussi-trio /


No comments:

Post a Comment