Friday, September 4, 2015

Rahvakalender septembris

Alustame igakuuliste rahvakalendriliste postitustega.

Pane tähele! Meie esimene haridusprogramm, mis on suunatud õpilastele, keskendub eelkõige rahvakalendrilistele tähtpäevadele. Programmi pikkus on kuni 1 h.

8.september Ussimaarjapäev - Väike maarjapäev ehk ussimaarjapäev ehk ussi magamise päev on olnud metsaminekukeeld põhjendusega, et mets tahab puhata ja ussid rahulikult urgu minna. Sel päeval kaotavad nõelussid maaga kokku puutudes oma mürgi ja nende salvamine pole enam ohtlik.

Kui enamik koristus- ja külvitöid (rukkikülv, viljakoristus) pidi olema lõpetatud, siis mõnel pool usuti, et kesa sümboolselt kündmine hävitab kahjurid ja rukkiussid. Ussimaarjapäeva peeti õunte valmimise päevaks.

21.september Madisepäev - sügisene madisepäev kevadise vastand ehk aeg, millal putukad ja ussid teevad talvepesa, suiguvad talveunne või lähevad maa sisse; sääsed ja kärbsed kaovad.

29.september Mihklipäev - Mihklipäev oli pidude ja kooskäimiste aeg, sest sel päeval lõppes 19. sajandil karjatamishooaeg ja karjaste tööleping – karjane sai kooli minna. Samuti lõppesid mihklipäevaga kevadel jüripäeva ajal kaubeldud teenijate ehk suviliste lepingud. Seesugusena on ta olnud pikka aega vastandpäev maarja- ja jüripäevale, millal algasid karjatamised ja hooajatööd. Üldiselt oligi ju tegemist päevaga, millal lõppes valge ja soe suveaeg. Mihklipäevast alustati talviste tähtpäevade arvestamist (mihklist kuus marti, mardist kaks katri, kadrist neli jõulu).

Mihklipäeva tähistame Pärimusaidas 25.septembril kinoõhtuga. Filmi paneme käima kell 19.00, kohale võib tulla juba varem, et ikka juttu puhuda ja tähistada suveaja lõppu.

No comments:

Post a Comment